TanGado – wspólny projekt Artura Gadowskiego i Tangata Quintet

TanGado
31 marca ukaże się na polskim rynku wyjątkowa płyta ?TanGado? – koncept, łączący rockową duszę i pełnokrwiste, zmysłowe brzmienia tanga. Zawiera mieszankę wybuchową polskich tang, klasycznych hitów i nowych premierowych kompozycji. A już 27 marca w warszawskim Studio Buffo odbędzie się koncert premierowy projektu, ze specjalnym udziałem tancerzy tanga argentyńskiego ? Anny Iberszer i Marcelo Almiron.

?TanGado? powstało dzięki wieloletniej pasji Artura Gadowskiego, wokalisty legendarnego zespołu IRA i Hadriana Tabęckiego, kompozytora i aranżera, a także pianisty współtworzącego zespół Tangata Quintet. Tango to pasja zarówno moja jak i Artura. Przy okazji różnych wspólnych koncertów i produkcji temat ?TanGado? uporczywie wracał na plan pierwszy, aż mglisty zarys powoli stawał się coraz wyraźniejszym konturem obecnej płyty – opowiada o genezie projektu Hadrian Tabęcki.

Na płycie, wydanej przez Wytwórnię Muzyczną MTJ, usłyszeć można wielkie przeboje tangowe takich kompozytorów jak: Henryk Wars, Irving Berlin, Jerzy Petersburski, Stanisław Ferszko, Hans Otto Borgmann i Ralph Erwin. Tangata Quintet i Artur Gadowski przedstawiają je jednak w swoich własnych interpretacjach, a kilka najbardziej znanych utworów, takich jak ?Chryzantemy złociste? czy ?Ostatnia niedziela? usłyszymy w całkowicie zmienionych wersjach.

Wielkim atutem przedsięwzięcia jest obecność zupełnie nowych utworów polskich twórców: Pawła Kukiza, Romana Kołakowskiego, Artura Gadowskiego, Marcina Sosnowskiego, Wojciecha Byrskiego, Witolda Cisło i Hadriana Tabęckiego. Kompozycje te wpisują się w kontynuację unikalnej tradycji polskiego tanga. Najwięcej arcydzieł tangowych stworzono w okresie Polski międzywojennej, zwanej Złotym Okresem Tanga w Polsce ? polscy twórcy napisali wówczas ponad dwa tysiące utworów w rytmie tanga. Od tamtej pory powstało zaledwie kilkadziesiąt utworów tangowych w Polsce, czas zacząć nadrabiać zaległości – przekonują twórcy projektu ?TanGado?.

TanGado

Tangata Quintet gra zarówno klasyczne argentyńskie tanga, jak i zapoczątkowany przez Astora Piazzollę tango nuevo, łączącej w sobie tradycyjne tango z elementami muzyki współczesnej i jazzu. To rodzima gwiazda w muzyce tangowej ? zespół znany jest z licznych występów na polskich i zagranicznych scenach, ma za sobą wiele znaczących festiwali muzycznych, m.in. Festiwal Tanga w Paryżu, Zelt-Music-Festival we Freiburgu – Niemcy, Festiwal „Gdańska Wiosna?, Festiwal „Wieczory w Arsenale” we Wrocławiu, Muzyczny Festiwal w Łańcucie. Podobnie jak Artur Gadowski i jego zespół IRA, Tangata Quintet również nominowany był kilkukrotnie do prestiżowej nagrody ?Fryderyk?.

TanGado

Patronat: Fundacja Kulturo, Polska The Times, polskietango.pl, TangoNuestro.pl, NaszeMiasto.pl, muzyka.pl, kulturaonline.pl

KONCERT PREMIEROWY: 27.03.2014
Studio Buffo, ul. Marii Konopnickiej 6
Godzina: 19:00
Bilety: 70 PLN
Podczas koncertu płyty ?TanGado? do nabycia w promocyjnej cenie!


artykuł na podstawie noty prasowej

Podziel się
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
identicon

Tango Nuestro

Tango Nuestro jest serwisem poświęconym tangu argentyńskiemu w Polsce. Znajdziesz u nas katalog milong i instruktorów w całym kraju, informacje na temat nadchodzących wydarzeń, bazę ciekawych artykułów, tablicę ogłoszeniową i wiele innych ciekawych treści.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

X