W programie wyłącznie tango

Warsaw Tango WeekendWielkimi krokami zbliża się do nas nowe wydarzenie na tangowej mapie Warszawy: pierwsza edycja Warsaw Tango Weekend. Tango Nuestro objęło wydarzenie patronatem medialnym – śledźcie nasz fanpage, na którym będziemy rozdawać wejściówki, a tymczasem zapraszamy na rozmowę z organizatorami:

W dniach 14. – 16. czerwca w Warszawie odbędzie się I Warsaw Tango Weekend. Czego możemy się spodziewać? Jakie wydarzenia znajdują się w programie?

Niestety w programie jest wyłącznie tango. W dzień tango (z przerwą na obiad), w nocy tango (z przerwą na widowiskowe pokazy mistrzów). Oto nasze plany! Oczywiście możemy się rozpływać w zachwytach nad młodymi, ale z już sławnymi tancerzami; szczegółowo zachwalać tematyczne seminaria, zajęcia z techniki i warsztaty specjalne, które pomogą nam udoskonalić nasz taniec; wymieniać detale architektoniczne staromiejskiego Pałacu Prymasowskiego, w którego najokazalszej sali – zwanej Salą Balową albo Salą Kolumnową – odbędą się dwie wielkie milongi (a jak wiadomo, Warszawa to nie Kraków, nie z każdego rogu ulicy atakuje nas zabytek, o pałacach nie wspominając). Tymczasem, z wrodzoną skromnością, pragniemy po prostu zaproponować dwie pałacowe milongi oraz intensywne warsztaty, których tematy ustaliliśmy wspólnie z argentyńskimi nauczycielami i sami z przyjemnością poszlibyśmy na takie zajęcia. Reasumując, spodziewać należy się tanga – w dużej dawce i na najwyższym poziomie.

To pierwsza edycja wydarzenia – skąd wziął się pomysł na zorganizowanie Weekendu?

Początkowo planowaliśmy zorganizować ?Warsaw Tango Month?, ale po dokładniejszym przestudiowaniu kilku kalendarzy (różnych opcji politycznych) odkryliśmy, że nawet najokazalsze miesiące mają li tylko 31 dni! A to zdecydowanie za mało jak na nasze rozbuchane ambicje! Długo dumaliśmy, jak wyjść z tego paskudnego impasu, w końcu stanęło na weekendzie. Trzy dni, ale buzujące tangiem! A jeśli możemy sobie pozwolić na odpowiedź żartobliwą, to z chęcią dodamy, że od kilku lat słyszeliśmy jęki i lamenty na temat braku tangowego festiwalu w Warszawie. Faktycznie – wstyd i skandal międzynarodowy. Czekaliśmy, jak wszyscy, aż zrobi to za nas kto inny, bardziej rzutki i kompetentny, na próżno. Stopniowo, przełamując nieśmiałość, zaczęliśmy się oswajać z heroiczną myślą, że sami to zrobimy!

Zaprosiliście do Warszawy dwie pary tancerzy: Soledad Larretapię i Ricardo Biggeriego oraz Celeste Medinę i Rodrigo Fontiego – powiedzcie o nich coś więcej.

Sole i Ricky to istny wulkan energii! Ta wszechstronna para wyjątkowo utalentowanych tancerzy (tańczą również Lindy Hop na najwyższym, światowym poziomie!) wypracowała już sobie w tangu swój własny, rozpoznawalny styl bazujący na połączeniu tanga salon z silnymi elementami nowoczesnymi. To energetyczne fusion oraz mistrzowska technika najpełniej oddają charakter tej pary. Poza tym są bardzo sympatycznymi ludźmi i, co najważniejsze, doskonałymi pedagogami! Mogliby oczywiście mieć o kilka miłych cech więcej – uczyć nas za darmo, mówić po polsku itd., ale świat daleki jest od doskonałości. Ach, warto też wspomnieć, że choć od dłuższego czasu zabiegaliśmy o ich sprowadzenie, będą w Polsce po raz pierwszy!

Rodrigo Fonti jest już dobrze znany polskim tancerzom, dwukrotnie gościł już w Warszawie na zaproszenie Kasi i Mateusza, którzy są jego zagorzałymi wielbicielami, tak więc nie trzeba go specjalnie zachwalać. Dodajmy tylko, że z nową partnerką, Celeste Mediną, tworzą wybuchową mieszankę, jedną z tych, które wyznaczają obecne trendy w tangu. Cieszą się wielkim szacunkiem u innych argentyńskich nauczycieli i to zarówno ?tradycjonalistów?, jak i ?nowatorów?, co jest naprawdę bardzo rzadkie. Nic dziwnego, oglądając ich pokazy widać wyraźnie, że angażują się w 100% w to, co robią. Wiele osób żyje z tanga, tutaj jednak mamy do czynienia z prawdziwymi artystami, którzy żyją tangiem i potrafią tym swoim pozytywnym szaleństwem zarazić innych.

To Wasz debiut w organizacji dużego eventu?

Po raz pierwszy ze sobą współpracujemy przy takim wydarzeniu, ale niektórzy z nas mają doświadczenie we współorganizowaniu sympatycznych imprez (Tangowe Lato w Mieście, Improwizacje Tangowe…). A co ważniejsze dużo się uczyliśmy na cudzych błędach!

Na jaki parkiet i otoczenie należy się przygotować?

Otoczenie, wstyd powiedzieć, jest raczej eleganckie. Parkiet piękny. Większość tancerzy pewnie przyniesie kapcie na zmianę, żeby go nie zarysować. Dla zapominalskich przewidujemy specjalne worki foliowe. Zasłużeni działacze ATA otrzymają gustowne sukna z monogramem. W rogach sali oczywiście umieścimy specjalne spluwaczki. Zabytków ponoć nie wolno wynosić z pałacu, ale jeszcze w tej sprawie prowadzimy negocjacje.

Wasz zespół to 4 osoby – zdradźcie, kto za co odpowiada.

Ania i Kasia głównie przepięknie pachną, a Mateusz i Marcin siedzą w gabinecie, palą cygara i snują plany podboju Brazylii, a w przerwach sprawdzają oferty banków na Kajmanach. A tak na serio to wszyscy ciężko zasuwamy, oczywiście prócz Mateusza, który, jak powszechnie wiadomo, otrzymał sądowe orzeczenie całkowitej nieodpowiedzialności!

Czym WTW będzie się odróżniał od podobnych wydarzeń i festiwali tangowych? Jakie szczególne cechy planujecie nadać tym dwóm dniom?

Mamy nadzieję, że od najlepszych światowych festiwali prócz skromnej ceny i lokalizacji w naszej cudnej stolicy nie będzie się różnił niczym. A od najgorszych – naturalnie wszystkim. Mamy też dla naszych wspaniałych gości wyjątkową niespodziankę, absolutnie unikatową okazję, przysłowiową wisienkę na super ekologicznym torcie – Chór ?Malena? złożony z naszych tańczących tango przyjaciół, uświetni piątkową milongę krótkim, ale na śpiewającym poziomie, koncertem z tangowym repertuarem. Tego na pewno jeszcze nie było!

Zapraszamy na jeden z piękniejszych weekendów w tym roku – Warsaw Tango Weekend!

Na pytania odpowiadał Komitet Organizacyjny Warsaw Tango Weekend, w składzie: Anna Piekara, Marcin Błażejewski, Katarzyna Chmielewska i Mateusz Kwaterko. Po więcej informacji zapraszamy na stronę Warsaw Tango Weekend.

Podziel się
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
identicon

Tango Nuestro

Tango Nuestro jest serwisem poświęconym tangu argentyńskiemu w Polsce. Znajdziesz u nas katalog milong i instruktorów w całym kraju, informacje na temat nadchodzących wydarzeń, bazę ciekawych artykułów, tablicę ogłoszeniową i wiele innych ciekawych treści.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

X