Zaopiekujmy się tangiem na polskiej Wikipedii!

Obchodzimy dziś dwunaste urodziny jakże nam dobrze znanej Wikipedii. Przy okazji co roku 15. stycznia celebrowany jest ogólnoświatowy Dzień Wikipedii. I chociaż medium jest kontrowersyjne (wiele osób nieufnie podchodzi do kwestii jakości artykułów pisanych przez „anonimowy tłum”), to nie ulega wątpliwości, że przez tych kilkanaście lat internetowa encyklopedia wspięła się na bardzo wysoką pozycję pośród innych źródeł wiedzy (a także w wyszukiwarkach). Wiele osób rozpoczyna swoje dociekania w nowym temacie właśnie od rzutu okiem na „wiki”.

Wśród nich są i będą także amatorzy tanga.

Wikipedia „sama się nie zrobi”, więc to na nas – społeczności tangueros – ciąży odpowiedzialność za to, żeby tango argentyńskie było w niej właściwie reprezentowane. To ważne, bo tangowi nowicjusze oraz liczna grupa „coś-bym-zaczął-tańczyć-sprawdźmy-czym-jest-tango” właśnie tam mogą szukać informacji o tym tańcu i muzyce. Także bardziej doświadczone osoby mogą się dużo dowiedzieć z Wikipedii, szczególnie, jeśli pochodzą z innego kraju, a interesuje ich tango w Polsce. Dlatego, korzystając z dzisiejszej uroczystej daty, chcemy wystosować wzniosły i doniosły apel o noworoczne porządki w temacie tanga argentyńskiego na polskiej Wikipedii.

Co już jest

Zwiedzanie tematyki warto zacząć od artykułu „Tango argentyńskie” – całkiem rozbudowanego i linkującego do wielu innych treści. Zajrzyjcie także do kategorii „Tango argentyńskie”, w zamyśle katalogującej wszystko to, co o tangu można na miejscu znaleźć. W zamyśle, bowiem na Wikipedii jest wiele artykułów, które w jakiś sposób przynależą do tematu, a nie są tam ujęte (czy Stanisława Nowicka, zwana „Królową Tanga”, jest związana z tangiem argentyńskim w Polsce? Raczej tak. Ale Wikipedia tego jeszcze nie wie). Rozejrzyjcie się i zobaczcie, czego brakuje, a co można by poprawić. A my już podpowiadamy, co właściwie można zrobić.

Co mogę zrobić?

Najważniejsze, że pytasz – to dobry początek, wzorcowa postawa. Można zacząć od lektury tekstu opisującego różne formy wkładu do rozwoju Wikipedii (po angielsku) lub pogrzebać w pomocy serwisu. Poniżej sugerujemy parę spraw, którymi każdy może się zająć, niezależnie od tego, czy chciałby poświęcić 5 minut, czy jest gotów na dużo więcej:

 • Literówki, drobne błędy, wpadki redaktorskie:
  Tak tak, w artykułach o tangu trafiają się literówki i inne niewielkie „niezręczności” językowe. Wystarczy kilka przejrzeć do kolacji (a to całkiem rozwojowe zajęcie!), a w przypadku natknięcia się na tego typu błąd zgłosić go lub poprawić samemu – tu przeczytacie, jak można to zrobić. Świat właśnie stał się lepszy.
 • Rozbudowanie już istniejącej treści:
  Każdy może dorzucić swoją wiedzę do już napisanych artykułów. Czy naprawdę o cortinie da się napisać tylko jedno zdanie? Czy temat „Tango vals” jest wyczerpany po dwóch? Łapki na klawiaturę!
 • Nowy artykuł:
  To wymaga nieco więcej pracy, ale i satysfakcja powinna być większa. Na polskiej Wikipedii wciąż brakuje wielu treści; nie przeczytacie w niej m. in. o Osvaldo Fresedo, Angelu D’Agostino, tango salon, Academia Nacional del Tango czy Tanghetto. Nic a nic. Oczywiście zamiast pisać od zera, można przetłumaczyć na język polski artykuł np. z angielskiej wersji serwisu. Co prowadzi nas gładko do następnego punktu.
 • Tłumaczenia:
  Kto czuje się mocny w językach, może podjąć się tłumaczenia istniejącego artykułu. Można z polskiego, można na polski. Mała podpowiedź – polskie tango przedwojenne było zjawiskiem o wielkiej sile i znaczeniu. Dorobiło się także swojego artykułu, ale ten dostępny jest jedynie po polsku. A już tacy Finowie o swoim tangu dają poczytać obcokrajowcom
 • Portal o tangu:
  Przyznajemy – to już coś dla pasjonatów. Wikipedia pozwala na tworzenie portali, które w założeniu mają być „stroną prezentująca najciekawsze i najlepsze treści związane z danym tematem”. Tu przeczytacie, o co chodzi, a tutaj – jak zacząć. Tango argentyńskie na polskiej Wikipedii swojego portalu nie ma. A np. hip-hop – jak najbardziej.

To tylko parę propozycji. Pomyślcie, czy jesteście w stanie w najbliższym czasie znaleźć chwilę na udoskonalenie świętującej urodziny encyklopedii. Przyszli tangueros będą Wam z pewnością wdzięczni. Gdybyście dodali do Wikipedii coś od siebie, napiszcie do nas, wspomnimy o Waszym wkładzie.

Poślijcie też apel dalej – a nuż ktoś ze znajomych zainteresuje się tematem!

Podziel się
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
identicon

Grzegorz Wdowiak

Web developer - tworzy strony i aplikacje internetowe. Wreszcie - pisarz (wciąż) amator. Maniak komputerowy i muzyczny. Do niedawna współtwórca, webmaster i redaktor portalu Tango Nuestro.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

X