Programy, sztuczki i triki dla tangowych DJ-ów

DJ-owanie w praktyce – Irek Krajewski

Spośród kilku elementów udanej milongi, muzyka jest z pewnością jednym z najważniejszych, jeśli nie kluczowym składnikiem, który sprawia, że po przetańczonym wieczorze lub całej nocy, powrócimy zadowoleni do domu, aby udać się na spoczynek. Każdy tangowy DJ powinien układać muzykę z myślą o tancerzach, a nie o folgowaniu jedynie własnym gustom. Playlista nie może być kompilacją naprędce skleconych ze sobą utworów zarejestrowanych w niskiej jakości, niedopasowanych do charakteru miejsca, w którym ma wybrzmieć, ani do rodzaju nagłośnienia. Wszystko to sprawia, że zadanie DJ-a wydaje się być już wystarczająco trudne, a przecież dochodzi do tego jeszcze konieczność opanowania kilku programów komputerowych, bo przeważnie odtwarzamy muzykę z maszyny.

W tej serii artykułów skupię się właśnie na informatycznej części didżejskiego fachu i podsunę wam kilka pomysłów, które pozwolą oszczędzić czas i uczynią życie łatwiejszym.

Zacznijmy od tego w jaki sposób pracuje doświadczony DJ i jakie stoją przed nim zadania:

 1. Porządkowanie i utrzymanie zbioru utworów muzycznych, czyli w skrócie katalogowanie.
 2. Nadawanie tytułów i opisów utworom muzycznym (najczęściej zapisanym jako pliki w formacie mp3).
 3. Pomiar rytmu i zapisywanie informacji o beatach (hiszp. compas) do utworów.
 4. Tworzenie kilkudziesięciosekundowych cortin z pełnych utworów muzycznych oraz edycja utworów o słabszej jakości, przycinanie początków/końcówek utworów zgranych np. z radia.
 5. Odtwarzanie muzyki, układanie tand, szybkie wyszukiwanie konkretnych utworów.

A oto lista narzędzi, które mogą okazać się pomocne do wykonania tych czynności:

Oczywiście przedstawiam listę narzędzi sprawdzonych przeze mnie i współpracujących z systemem Windows licząc na to, że zachęcę was do wskazania dobrych alternatyw. Istotne dla mnie było to, żeby wszystkie programy z powyższej listy były bezpłatne i łatwo dostępne, a przy tym posiadały bardzo duże możliwości przy zachowaniu prostoty obsługi.

Część 1. Tworzymy własną bibliotekę muzyczną ? o katalogowaniu słów kilka?

Podstawa to dobrze posortowane i ponazywane katalogi zawierające pliki muzyczne. Ponieważ takie sortowanie oraz nadawanie etykiet i opisów (?tagowanie?) zajmuje bardzo wiele czasu, dlaczego więc nie podejść do tej żmudnej pracy w sposób bardziej kreatywny i nie poszukać narzędzia, które zrobi to za nas?

Istnieje wiele programów do tagowania utworów, ale według mnie najlepszym w tej kategorii jest Mp3Tag.
Dzięki Mp3Tag możemy w bardzo przejrzysty sposób przypisywać utworom takie informacje, jak: tytuł, nazwa orkiestry, wykonawcy (np. śpiewaka), rok nagrania, gatunek muzyczny (np. tango, milonga, vals), tempo, nastrój itd. Wszystkie te etykiety możemy wpisać ręcznie utwór, po utworze, albo skorzystać z wyszukiwania albumu w bazach danych największych internetowych sklepów muzycznych (Mp3Tag menu ?źródła znaczników?). Z reguły efekty takich poszukiwań nie dają rezultatów, bo jak wiemy tango to niszowa kultura, a nagrania, do których tańczymy bardzo często pochodzą z pierwszej połowy dwudziestego wieku. Czy pozostaje nam zatem tylko ręczne wpisywanie nazw utworów? Otóż nie! Poniżej podaję bardzo cenny sposób, który pozwoli na pobranie danych z serwisu eng.tango.info i automatyczne zapisanie ich do pliku muzycznego.

Posłużymy się opcją Mp3Tag, która umożliwia zapisanie etykiet w plikach muzycznych na podstawie danych pochodzących z pliku tekstowego, które z kolei znajdziemy w serwisie eng.tango.info.
Eng.tango.info to bardzo bogata baza informacji o tangowych postaciach, wydarzeniach, ale również o albumach, które zostały wydane nie tylko na rynku światowym, ale przede wszystkim w Argentynie. Ponieważ jest ona bogata i uzupełniania przez fanów strony, mamy dużą większą szansę odnalezienia w niej naszego albumu.

Niżej w kilku prostych krokach opiszę jak uzupełnić nazwy w przykładowym albumie Edgardo Donato z nagraniami z lat 1933-1941, zarejestrowanym przez studio (tzw. ?sello?) 78 R.P.M.

W przykładzie widać, że pliki muzyczne nie zawierają ani kolejnych tytułów utworów, ani roku nagrania, a gatunek muzyczny został określony mało wyjaśniającą nazwą ?Latin?.

1) Zaczynamy od przejścia na stronę eng.tango.info i wyszukania naszego albumu przez podanie nazwiska dyrygenta. Na liście, która wyświetli się poniżej odnajdujemy album i klikamy w napis info po prawej stronie.

2) W opisie albumu, który się wyświetli otrzymamy bardzo szczegółową listę z pełnymi nazwami poszczególnych utworów, datami, wokalistami ? dokładnie tym, czego poszukujemy. Co dalej? Dzięki bardzo ciekawemu narzędziu o nazwie Tagger, możemy zestawić wszystkie te dane w kolejnych wierszach i skopiować je do zwykłego pliku tekstowego. Aby to zrobić przechodzimy na nową stronę, której adres znajduje się w polu tango.info tagging:.

3) W oknie, które właśnie otworzyliśmy mamy dwa pola, które będą potrzebne, żeby przenieść informacje do Mp3Tag. To przede wszystkim pole Output, którego zawartość musimy w całości skopiować i zapisać w pliku tekstowym (dla pewności najlepiej zaznaczyć wszystko używając klawiszy Ctrl+A), np. przy użyciu podstawowego Notatnika z systemu Windows.
Po zapisaniu naszego pliku pozostaje jeszcze tylko skopiowanie zawartości pola Format string i możemy powrócić do programu Mp3Tag.

4) W Mp3Tag zaznaczamy wszystkie utwory albumu (zwracając uwagę na to, żeby były posortowane w kolejności od pierwszego – na górze, do ostatniego – na dole). Wciskamy ikonę Lista znaczników ? znacznik, odnajdujemy uprzednio zapisany plik tekstowy z tagami i wprowadzamy w pole Format ciągu linię tekstu skopiowaną z pola Format string w Taggerze.

5) W efekcie zobaczymy, że na tablicy zostały automatycznie dodane nazwy utworów. Ostatnią rzeczą, którą wygodnie jest zrobić, to nazwanie wszystkich plików utworów (w przykładzie to mp3) według jednego schematu, na podstawie treści znaczników (tagów), które właśnie uzupełniliśmy. Służy do tego ikona Znacznik ? nazwa pliku. Utwory zostaną przemianowane zgodnie z podanym przez nas schematem, czyli podaną kolejnością odpowiednich znaczników. Nazwy znaczników kończą i rozpoczynają się symbolem ?%?, a ich nazwy są podawane w języku angielskim. Na całe szczęścia rozwijanego menu można wybierać je kliknięciem myszy, co znacznie ułatwia sposób wprowadzania.
Przykładowo podając format ciągu:

$num(%track%,2).%albumartist% - %title%

otrzymamy pliki, których nazwa rozpocznie się od dwóch cyfr oznaczających kolejność utworu, następnie ?.?, nazwę artysty z pola Album Artysta, myślnik, tytuł utworu. Mp3Tag w linijce poniżej formatu ciągu uzupełnionego przez nas podaje przykładową nazwę jednego z utworów dla sprawdzenia ? np. w tym przypadku 01.Edgardo Donato ? El acomodo.mp3.

Dzięki temu nasze albumy będą poprawnie ponazywane, a co więcej, w większości przypadków będziemy mogli wyświetlić nazwę wokalisty, jak również i datę utworu tworząc playlistę, co jest bardzo ważne, jeśli chcemy układać spójne i dobrze brzmiące tandy.
Mam nadzieję, że przedstawiona sztuczka pomoże wam zaoszczędzić dużo czasu i uprości porządkowanie utworów na dysku twardym komputera. Bardziej zaawansowanym komputerowcom pozostawiam odkrycie w jaki sposób zaimportować z Taggera tylko pojedyncze brakujące nam pola (np. same daty). Jest to bardzo proste i wymaga jedynie ręcznej zmiany wpisu w polu Format ciągu w Mp3Tag.

Życzę wam sukcesów i zachęcam do eksperymentowania!

Pozdrawiam,
Irek Krajewski


Poradnik dla DJ-ów, cześć druga: rytmika i naprawa plików
Poradnik dla DJ-ów, cześć trzecia: MediaMonkey i playlisty

a także jako DJ.
Podziel się
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
identicon

Irek Krajewski

Pochodzi z Gdańska, ale na pierwszy kurs tanga zapisał się we Wrocławiu i przepadł. Tak zaczęły się tangowe podróże po całej Polsce i nie tylko. Obecnie mieszka w Warszawie, gdzie grywa także jako DJ.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

X