Radio internetowe – tango w Twoim domu

Tango to nie tylko taniec. Taniec to nie tylko ruch. Ważna jest muzyka – to ona daje początek gestom i emocjom tańca. Piszemy o tym, gdzie można nauczyć się stawiać pierwsze kroki i gdzie one prowadzą – ale co z niezbędnym akompaniamentem? Dziś dowiecie się od nas, jaki jest najprostszy sposób na słuchanie tanga – za darmo, legalnie i bez ruszania się z domu. Na wszystko to bowiem pozwala radio internetowe.

W Sieci można znaleźć tysiące stacji o przeróżnym profilu – często wąskim i wyraźnie zarysowanym. Przejrzeliśmy jej zasoby, żeby przedstawić Wam internetowe stacje grające tylko lub przede wszystkim tango. Wystarczy wejść na odpowiednią stronę www i z głośników usłyszymy znajome bandoneony, fortepian, skrzypce… I już można ćwiczyć, tańczyć – czy po prostu słuchać. Poniżej kilka adresów, które z pewnością warto odwiedzić.

1. Rincón del Tango

radio internetowewww.rincondetango.com

Mój osobisty faworyt. Stacja zdobyła moje serce prostotą – od razu po wejściu na stronę słyszymy muzykę (jak na internetowe radio – całkiem przyzwoitej jakości). Nie trzeba nigdzie klikać, rejestrować się, rozglądać na boki. Prosty odtwarzacz na dole strony poinformuje nas jakiej piosenki właśnie słuchamy i pozwoli dostroić głośność. I tyle – cała treść Rincón del Tango jest muzyką. Tango 24 godziny na dobę, bez denerwujących reklam, bez zbędnego gadania. Dobry przykład tego, czym może i powinno być radio internetowe.
Aktualizacja: niestety, już po opublikowaniu artykułu strona radia przestała funkcjonować…

2. TangoCity

radio internetowewww.tangocity.com/radios/

Najbogatsze źródło muzyki z całego zestawienia. Zresztą – nie tylko muzyki, cała witryna TangoCity jest bogatym źródłem wiedzy o tangu. Bardzo bogatym. Zjedźmy w dół strony, a po drodze zobaczymy oferowanych 25 stacji radia. 25 stacji grających tango. Electrotango, tango fińskie, tureckie, fusión, nuevo, klasyczne, krótko mówiąc – Radios Web exclusivas para todos los estilos tangueros.

A co pod szczęśliwą trzynastką? Stacja trzynasta to… Radio Polskie Tango! Wciskamy play i…

Już zapadł mrok i zda się ode mnie jesteś o krok
Wokoło błądzi mój wzrok, lecz ciebie nie ma tu…
Akordy brzmią, na klawiaturze tej ręce me drżą
Jestem zmęczony tą grą i czekam snu

To tango jest dla ciebie
Tobie je gram
To tango jest dla ciebie
Przyjdź, jestem sam

Słuchaj jak płyną, dźwięczą i giną rymy słów
Muzyką grają i powracają znów

To tango jest dla Ciebie (…)

Kto to śpiewał? Łatwo sprawdzić – na TangoCity poszczególne stacje są sztywno ułożonymi listami piosenek i o każdej porze dostaniemy to samo, w tej samej kolejności. Ale przecież jest w czym grzebać…

3. Radiotango Rosario

radio internetowewww.radiotangorosario.com.ar

Podobnie jak w przypadku Rincón del Tango – wystarczy wejść na stronę i podkręcić głośniki. Tango 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, bez niepotrzebnych dodatków. Również polecam.

4. Radio Tango-Velours

radio internetowetango-velours.fr/Radio

Tym razem stacja nadająca z Francji. Wylądowała w punkcie czwartym ze względu na słabszy wygląd strony. A muzyka? Włączyłem i słyszę Piazzollę, więc wciąż jesteśmy w temacie. Na stronie znajduje się również ramówka – po francusku, więc rozumiem tyle, że nad ranem usłyszymy tango électro. Trzeba się uczyć języków.

5. La 2×4

radio internetowewww.la2x4.com.ar

Niby ?strona w budowie? – ale gra jak należy. Radio de Tango de la Ciudad de Buenos Aires nie jest stacją czysto muzyczną, więc możemy trafić na wieści z regionu w regionalnym (hiszpańskim) języku, ale to także najlepsze miejsce do poznania samych źródeł muzyki tanga. Poza tym – ładne to i proste. Dostępny jest też program (ramówka). Właśnie słyszę jakiś kameralny koncert, tylko niewiele rozumiem z zapowiedzi. Trzeba się uczyć języków.

6. Katalogi

Wyżej wymienione stacje szczerze polecam – także dlatego, że wszystkie są proste w obsłudze (jeśli w ogóle wymagają jakiejkolwiek obsługi). Jeśli komuś wciąż mało, może rozejrzeć się także w obszernych witrynach katalogujących internetowe stacje radiowe. Ostrzegam tylko, że przypomina to trochę grzebanie w koszu z używaną odzieżą w second-handzie – wymaga cierpliwości i nie gwarantuje sukcesu. Dwa najbardziej znane katalogi to Shoutcast i Live365.

Shoutcast:

radio internetowewww.shoutcast.com/radio/Tango

Trochę tu tanga, trochę innych gatunków. Warto zacząć od WTango i Radio Interactiva.

Live365:

radio internetowewww.live365.com

Strona mimo swojego rozmachu nie zawsze działa jak należy i nie jest intuicyjna. Zdeterminowani powinni z palety gatunków wybrać ?Latin? i stamtąd przejść do sekcji ?Tango? z listą proponowanych stacji.

Podsumowując

Wchodząc na strony Rin­cón del Tango, Tan­go­City, Radio­tango Rosario, Radio Tango-Velours czy La 2×4 możemy o dowolnej porze słuchać tanga argentyńskiego. Niezależnie czy chcemy ćwiczyć w domu, tańczyć, czy po prostu zanurzyć się w muzyce, internetowe radiostacje z czterech stron świata są dostępne dla każdego, kto dysponuje odpowiednim łączem. Nawet zawężając horyzont jedynie do stacji grających tango, wciąż mamy z czego wybierać. Jeśli znacie jeszcze jakieś interesujące radio – napiszcie o nim w komentarzach pod artykułem. Ja wracam do Rin­cón del Tango.

Grzegorz WdowiakWspółtwórca, webmaster i redaktor portalu Tango Nuestro. Web developer – tworzy strony i aplikacje internetowe. Wreszcie – pisarz (wciąż) amator. Maniak komputerowy i muzyczny.

Podziel się
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
identicon

Grzegorz Wdowiak

Web developer - tworzy strony i aplikacje internetowe. Wreszcie - pisarz (wciąż) amator. Maniak komputerowy i muzyczny. Do niedawna współtwórca, webmaster i redaktor portalu Tango Nuestro.

8 myśli na temat “Radio internetowe – tango w Twoim domu

 • 30 października 2011 o 11:19
  Permalink

  Pierwszy link w artykule (http://www.rincondetango.com/) jest niestety już nieaktualny i są tam tylko reklamy. Ponieważ Wasze posty bywają odnajdywane nie tylko jako newsy, ale także po wielu miesiącach, proponuję znowelizować treść. Dobre obyczaje rodem z blogów (np. dodanie po tytule adnotacji [aktualizacja: data]) na pewno wyjdą Waszemu serwisowi na korzyść, przynajmniej w przypadkach postów o bardziej uniwersalnej wartości, niż newsy.

  Odpowiedz
  • identicon
   30 października 2011 o 15:12
   Permalink

   Prawda – dziękuję za uwagę. Niestety, najwyraźniej twórcy radia nie przedłużyli domeny pod którą działało, czyli prawdopodobnie zrezygnowali z pomysłu. A szkoda…

   Odpowiedz
 • 26 września 2011 o 16:07
  Permalink

  Ktora stacja gra najwiecej muzyki, ktora jest grana na milongach w W-wie?

  Odpowiedz
  • identicon
   26 września 2011 o 19:50
   Permalink

   Ciężko powiedzieć, jako że sami DJe różnie układają swoje playlisty. Może kiedyś ruszymy tutaj z własnym radiem dla rozwiania takich wątpliwości… Może…

   Odpowiedz
  • identicon
   18 września 2011 o 17:52
   Permalink

   Tak – słuszna uwaga. Nie umieściłem w artykule, ponieważ na stronie nie ma wbudowanego odtwarzacza i trzeba samemu obsłużyć ściągany plik ze strumieniem, a chciałem pokazać przede wszystkim najprostsze opcje. Niemniej – też warte sprawdzenia.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

X