Bausch, Kylián, Pastor, Reika… czyli III Dni Sztuki Tańca

III Dni Sztuki Tańca 2011

Festiwal baletowy już w trakcie, ale za nami dopiero dwa wydarzenia. Spóźnialscy nie zobaczą już na III Dniach Sztuki Tańca spektaklu Jiřía Kyliána Last Touch First oraz występu Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze, który otwierał tegoroczny festiwal. Ale jest i dobra wiadomość – czeka nas jeszcze sporo tanecznych emocji!

W tegorocznych III Dniach Sztuki Tańca w Teatrze Wielkim (12-28 IX 2011) weźmie udział sześć zespołów z Francji, Holandii, Niemiec, Polski i Japonii.

Największym wydarzeniem będą trzy przedstawienia Wuppertal Tanztheater z dziełami niedawno zmarłej Piny Bausch: dwuczęściowy wieczór z „Café Müller i Das Frühlingsopfer” (Święto wiosny) oraz jedna z ostatnich jej prac „Vollmond” („Księżyc w pełni”) z 2006 roku – przestawiająca historię wojny płci, dla której niezwykłą scenografią staje się woda.

Ze sztuką Piny Blausch będziemy mogli spotkać się również w najbliższą niedzielę (18 września) na wyjątkowym, przedpremierowym pokazie filmu „Pina”, zrealizowanego w technice 3D przez Wima Wendersa. Projekcja filmu odbędzie się w sali Moniuszki Teatru Wielkiego i jest częścią projektów realizowanych w ramach Sezonu Kultury Nadrenii i Północnej-Westfalii w Polsce 2011/2012.

Vollmond- Pina Bausch

Orientalnym i niezwykle oryginalnym akcentem będzie kameralny Mangekyo japońskiej artystki Reiki, która stworzyła własny styl nazwany Reika’s Body Expression, łączący narodowe inspiracje z tańcem współczesnym.

Gospodarze festiwalu, czyli Polski Balet Narodowy, zaprezentują na scenie dwa przedstawienia: najnowsze dzieło Krzysztofa Pastora, balet I przejdą deszcze…, inspirowany muzyką Henryka Mikołaja Góreckiego i poezją Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz premierę autorskiej pracy Roberta Bondary – Persona (z muzyką Arvo Pärta, Pawła Szymańskiego i Aldony Nawrockiej).

III Dni Sztuki Tańca to cykliczne wydarzenie, odbywające się od trzech lat każdej jesieni z inicjatywy Teatru Wielkiego. W tym roku w dniach 12 – 28 września 2011.

Program festiwalu

Kinga Wojaczek

Doktorantka Wydzi­ału Psy­chologii Uni­w­er­sytetu Warszawskiego, z zawodu ter­apeutka dzieci z autyzmem. Ani­ma­torka pro­jek­tów społecznych. Pomysło­daw­czyni i redak­tor Tango Nuestro.

Podziel się
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
identicon

Grzegorz Wdowiak

Web developer - tworzy strony i aplikacje internetowe. Wreszcie - pisarz (wciąż) amator. Maniak komputerowy i muzyczny. Do niedawna współtwórca, webmaster i redaktor portalu Tango Nuestro.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

X